Naša pomoc v Kongu

V našom občianskom združení sledujeme dianie nielen na Slovensku ale aj mimo neho, všímame si aj problémy rozvojového sveta. Ak pocítime, že aj tam je naše miesto, kde treba pomáhať, pomáhame. Tak sme sa rozhodli prispieť niekoľkými tisícmi EUR aj sirotám v Kongu, kde je napätá situácia už dlho. Tu je skrátená správa o stave v Kongu:

V Kinshase sa 18. februára každá svätá omša končila špeciálnou výzvou za mier v oblastiach zničených ozbrojeným násilím. Biskup z Gomy, monsignor Willy Ngumbi Ngengele: „Mesto je sud s prachom, ktorý môže kedykoľvek vybuchnúť do občianskej vojny.“ Francesca Sabatinelli – Vatikánske správy Modlitby za mier sa konali vo východnej časti Konžskej demokratickej republiky, zničenej násilím povstaleckých a teroristických skupín, ktoré za posledné tri desaťročia stáli životy miliónov civilistov a ktoré nemohli nechať biskupov tejto krajiny ľahostajnými. Nedeľné modlitby uzatvárajú každé eucharistické slávenie v tejto africkej krajine, ktoré pripravila Národná biskupská konferencia Konga, a svedčia o pevnom záväzku biskupov k mieru: v sobotu 24. februára bude arcibiskup metropolity Kinshasy Fridolin Ambongo sláviť omšu za pokoj v katedrále hlavného mesta Panny Márie v Kongu, ako to urobil koncom januára vo farnosti Panny Márie Karmelskej v Gome. Prosba o ukončenie nepriateľských akcií v oblasti Veľkých jazier je cieľom tejto modlitby, ktorá vzýva Božiu útechu, aby ľudia, „obete zverstiev“, všetci Konžčania, „ktorých už niekoľko desaťročí sužuje neistota, ktorá si vyžiadala milióny obetí“, „našli pokoj“.

Celá oblasť je dusivá konfliktom medzi ozbrojenými skupinami, vrátane „M23“, ktorá sa pred dvoma dňami stala podnecovateľom ďalšieho masakru spáchaného počas pohrebu, ktorý si vyžiadal 17 mŕtvych, a ktorý podľa Kinshasy zohráva vedúcu úlohu a podporuje ho Rwanda. Krajinu zasiahli konžské obvinenia, že stojí za sobotňajším útokom bezpilotného lietadla na letisko v Gome, na ktorý Kigali zatiaľ nereagovalo. Existujú rozšírené obavy, že vojna môže vážne ohroziť spolužitie a mierové spolužitie medzi etnickými skupinami a medzi susednými štátmi. Goma je pohraničné mesto s Rwandou, hraničiace s mestom Gisenyi, s ktorým vždy existoval cezhraničný obchod s vysokou hospodárskou hodnotou a ktoré sa vždy vyznačovalo dobrými susedskými vzťahmi, žilo v bezpečí a bratstve. „Avšak,“ hovorí biskup z Gomy, Willy Ngumbi Ngengele, „po vojne M23 sa mesto Goma stalo nadmerne militarizovaným a objavili sa ozbrojené skupiny známe ako ‚wazalendo‘. To robí z Gomy sud s prachom, ktorý môže kedykoľvek vybuchnúť do občianskej vojny, ak si nedáme pozor.“ Riziko humanitárnej katastrofy Goma, mesto s takmer dvoma miliónmi obyvateľov, je tiež domovom 850.000 ľudí vysídlených pred vojnou, ktorí hľadali útočisko v siedmich táboroch zriadených konžskou vládou v okolí mesta za posledné dva roky. Všetci sú teraz „rukojemníkmi vojny Hnutia 23. marca (M23), o ktorej podpore zo strany Rwandy svedčí niekoľko správ mimovládnych organizácií a iných agentúr OSN“. Mesto bolo „úplne udusené, odkedy jednotky M23 postúpili na mesto Sake, 30 km západne od Gomy“. Jeho poloha je veľmi strategická, nachádza sa na križovatke troch hlavných ekonomických ciest, ale manévre M23 ohrozujú zásobovanie a teraz, ako varuje biskup, „existuje reálne riziko, že v Gome vypukne hladomor a ľudia začnú umierať pre nedostatok potravín.

Ak M23 uzavrie všetky zásobovacie trasy, dramatická otázka Willyho Ngumbiho Ngengeleho znie: „Čo získa vstupom do mesta, kde ľudia hladujú alebo už nemajú silu pracovať?“ A jeho myšlienky sa obracajú na ľudí vysídlených z vojny, ktorých počet sa s postupom jednotiek M23 len zvyšuje. „Bezmocne sledujeme,“ je dramatická úvaha biskupa z Gomy, „ako sa rozvíja humanitárna katastrofa.“

https://www.vaticannews.va/cs/cirkev/news/2024-02/demokraticka-republika-kongo-cirkev-se-modli-za-mir-na-vychode.html

Z Konga máme prvé nasledovné video s poďakovaním,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *