Tábor Cementár 2013

„Detský letný tábor – Belušské slatiny 2013“ – môj prvý tábor , ako nováčik som sa zoznamovala s rôznymi zásadami, ktoré sú zaužívané – ako prebieha denný program, ako sa plánuje. Dôležité je sledovať počasie, aby sme zosúladili program, či sa pôjde na kúpalisko alebo bude súťaž v kreslení. J
Detský tábor trval týždeň, začínal sa v nedeľu odchodom z PU do Belušských Slatín. Autobus bol plný žiarivých tváričiek, ktoré sa tešili do tábora, aby sa stretli s kamarátmi a spoznali nových. Tajne pritom dúfajúc, že budú môcť vymýšľať a prejdú im všetky šibalstvá.

Tento rok som sa pridala medzi zabehnutý kolektív vedúcich, ktorí mali na starosti skupinky. Deti sme rozdelili do piatich skupiniek v počte približne 8. Tento rok to boli tímy s extra názvami : Hríbiky, Smajlíci, Vyvolení, Džentlmeni, Bučkovci. Najmladšia účastníčka letného tábora bola 6-ročná Zlatka a najstarší Janko (15), ktorý ochotne pomáhal pri súťažiach s deťmi.

Hneď prvé dni letného tábora, kedy sa slniečko netajilo svojou mocou a každého pohládzalo horúcimi lúčmi, sa deti potešili výletu na trenčianske kúpalisko. Kúpalisko deti príjemne osviežilo a dobre sa zabavili, zdatní plavci si preverili svoje plavecké schopnosti a tí ktorí neplávali sa mohli zahrať v malom bazéne.

Počas ďalších dní sme pre deti pripravovali rôzne hry a aktivity, pri ktorých sa aj niečo nové naučili. Zároveň areál chaty „Cementar“, v ktorej sme boli ubytovaní počas tábora, poskytoval deťom možnosť zahrať sa na tenisových kurtoch, zabaviť sa na detských hojdačkách, okúsiť chuť minigolfu alebo si posedieť a opekať pod záhradným prístreškom.

Cez letný tábor medzi sebou súťažili jednotlivé tímy vo viacerých súťažiach. Sily si mohli zmerať vo futbalovom turnaji a turnaji vo vybíjanej.

Otestovali sme ich aj v odvahe tzv. “nočným pochodom“. Talent mohli preukázať v súťaži talentov. Dievčatá a chlapci ktorí mali záujem vystupovať v súťaži zaspievali piesne známych spevákov, iný rozprávali vtipy.

Leto prinieslo do tábora aj súťaž „Miss tábora Belušské Slatiny“. Súťažiace sa predstavili divákom, uviedli sa módnou prehliadkou a zodpovedali krátky kvíz. Diváci mohli medzičasom  hlasovať za jednotlivé finalistky a na konci súťaže sa spočítali hlasy. Pre mňa boli víťazi všetci, ktorí sa zúčastnili.

Zo všetkého najviac sa mi aj tak páčila taká malá túra na Mojtín, kde sme s deťmi navštívili malý jaskynný kostolík v ktorom sa nachádza socha sv. Jozefa patróna Cirkvi a robotníkov. Cesta a následne chodník ktorý vedie k jaskyni je pekne upravený a deti mohli kráčať jednotlivo za sebou. Pri jaskyni ma prekvapili aj postavená informačná tabula.

Na konci každého letného tábora prišlo vyhodnotenie, sčítali sa body za disciplíny, súťaže a aktivity. Odmenu dostali všetky tímy a ich jednotlivci.

Môj záver: predstavuje moje poďakovanie pani Ondrichovej za pozvanie zúčastniť sa na tohtoročnom letnom tábore, ktorý bol pre mňa prvý a najlepší. Ďakujem J

A všetkým vedúcim, za ich milé prijatie: Evke, Erikovi, Helenke, Berni a Jankovi.